Warunkiem osiągnięcia sukcesu w działalności każdej firmy jest dotrzymywanie zobowiązań. Osiągnięcie tego wymaga zagwarantowania niezawodności aparatu produkcyjnego, czyli pełnej kontroli nad stanem technicznym maszyn, urządzeń i zaplecza. To z kolei wymaga umiejętności przewidywania uszkodzeń i możliwości sprawnego przywracania im stanu akceptowalnego.

buefa gel_prep1Początkowo racjonalna eksploatacja maszyn wiązała się z obsługiwaniem technicznym przeprowadzanym po uszkodzeniu. Następnie przyszedł okres planowania resursów lub przebiegów. Osiągnięcie maksymalnej wydajności zakładu produkcyjnego w najbardziej efektywny sposób wymaga zmiany tradycyjnego reaktywnego (naprawczego) utrzymania ruchu na proaktywne, oparte na znajomości stanu technicznego maszyn i urządzeń. To z kolei wymusiło konieczność diagnozowania bieżącego stanu technicznego urządzeń.

Chciałbym przy tym podzielić się pewną refleksją. W większości przypadków trałość oraz bezawaryjna praca urządzeń sciśle zależy od sposobu podejścia pracownika obsługującego dane urządzenie, jak i osoby odpowiedzialnej za tego też pracownika jak i za utrzymanie ruchu w zakładzie. Pracownikowi, od którego wymagamy odpowiedzialnej i rzetelnej pracy musimy dać odpowiednie narzędzia, ażeby nałożone na niego obowiązki były odpowiednio łatwe i możliwe do spełnienia.

Przykład - Jeżeli żądamy od naszego pracownika, żeby zachował swoje miejsce pracy w czystości, musimy zapewnić mu narzędzia, które pozwolą mu w łatwy sposób sprostać temy zadaniu i zaopatrzyć go w np.chociażby miotłę. Bez tych narzędzi wydane polecenie nie zostanie spełnione, przynajmniej nie w stopniu zgodnym z oczekiwaniami.

Większość awarii, z jakimi mamy doczynienia na codzień są to drobne usterki spowodowane zaniedbaniem osób obsługujących urządzenia. Mam tu na myśli sytuacje takie jak otwarte hoboki z żelkotem czy utwardzaczem do których bez najmniejszych przeszkód dostają się wszelakie zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu oraz w najbliższym otoczeniu. Wydawało by się również, że w niktórych przypadkach normalną praktyką jest mieszanie żelkotu przed użyciem kawałkiem złamanej deski znalezionej gdziś na podłodze z której drzazgi dostają się do naszego materiału.

gel mixer1W takiej sytuacji nietrudno o zablokowanie dysz podczas natrysku lub zblokowanie zaworów w pompach, co potrafi całkowicie wyeliminować urządzenie z dalszej pracy, a w następstwie związane jest to z przestojami w pracy oraz kosztami związanymi z usunięciem awarii. Tak niewiele potrzeba, żeby pozbyć się tak błachych, ale jakże uporczywych awarii. Wystarczy np. stosować hoboki z żelkotem, w których to pokrywkach znajduje się specjalny otwór przez który możemy wprowadzić ssak, którym zassana zostanie nasza żywica czy żelkot do urządzenia. Jeżeli producent nie posiada specjalnych opakowań, które ułatwią nam codzienna pracę, możemy sami w łatwy sposób przygotować sobie specjalną pokrykę, która zabezpieczy nasz materiał przed wszechobecnymi zanieczyszczeniami.

Zamiast mieszać żelkot przysłowiowym kijem od miotły, wystarczy zaopatrzyć się w proste mieszadło, które po pierwsze dobrze wymiesza nam żelkot, a przy tym nie pozostawi w nim niechcianych ciał obcych.

Drugą sprawą jest nakładanie maszynowe żelkotu w miejscach, które się do dego zupełnie nie nadają. Jasną sprawą jest to, że nie każdy z nas ma możliwość oraz warunki do tego, żeby wybudować na produkcji komorę lakierniczą z prawdziwego zdarzenia, jednakże nie musi to być od razu droga komora. Wystarczy wygospodarować kawałek wydzielonego miejsca na hali, które otoczymy kurtynami z grubej foli lub materiału stosowanego do produkcji plandek, a wszystko to zadaszymy i zaopatrzymy w prosty wyciag.

Przy budowie takiego prostego systemu wentylacji należy pamiętać o tym, że otwory wyciągowe powiny być umieszczone przy podłodze co pozwoli na skuteczne usuwanie styrenu z naszego pomieszczenia, gdyż jest on cięższy od powietrza i wędruje ku dołowi. W tak zbudowanej kabinie mamy możliwość umieszczenia naszego urządzenia na zewnątrz, co pozwoli uchronić je przed pyłem unoszącym się w środku, gdzie odbywa się nakładanie żelkotu na formy. Do środka wystarczy doprowadzić węże oraz pistolet.

Przy takim rozwiązaniu nie tylko chronimy nasze urządzenie, ale również pracowników, którzy wykonują swoje codzienne zadania w pobliżu miejsca przeznaczonego do malowanie elementów, a wyciąg skutecznie pozwoli nam zredukować emisję styrenu na hali produkcyjnej.

buefa gel_prep2a

Pamiętajmy również o tym, że nasze urządzenia mechaniczne wymagają przeglądów okresowych. Przeglądy takie pozwalają na stałą kontrolę stanu technicznego maszyny oraz utrzymania ich w należytym stanie. Przeglądy powino wykonywać się w odstępach czasowych nie dłuższych niż trzy miesiące. Podczas takiego przeglądu urządzenie zostaje poddane skrupulatnej kontroli, czyszczeniu filtrów, płukaniu pompy, kontroli wizualnej stanu węży, wymianie uszczelniaczy - jezeli jest to niezbędne itd. Czynności te ściśle zależą od skomplikowania samego urządzenia.

Na koniec zostaje przeprowadzona kontrola poprawności działania maszyny, podczas jej pracy w normalnych wrunkach celem zwryfikowania poprawności działania oraz zostaje udzielone szkolenie z zakresu obsługi urządzenia.

Po więcej informacji ta temat zachowania w ruchu stanowiska pracy zaopatrzonego w maszynę oraz przeglądów okresowych prosimy o kontakt z autorem artykułu.

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Dariusz Surowiec
Technik Maszyn BufaTec
Inżynier wsparcia technicznego

kom. 607 668 627
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4 surowiec