Skip to main content

Baltazar Open Days 2014

{flike=239} 

BOD-2014-Intro-6Baltazar Open Days 2014 przechodzi do historii jako największe i najbardziej spektakularne seminarium techniczne zorganizowane przez naszą firmę. Poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami  zgromadziło 130 uczestników z 8 krajów (Polska, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Rosja, Niemcy, Holandia). Za sprawą znacznej ilości rosyjskojęzycznych gości skorzystaliśmy z pomocy profesjonalnego zespołu tłumaczy symultanicznych. Przez cały czas trwania seminarium do dyspozycji naszych gości byli eksperci z BUEFA i DSM. 
 
BOD-2014-Intro-5-kopia
Program BOD przygotowany został w oparciu o ankiety, w których klienci zdefiniowali najbardziej interesujące ich zagadnienia techniczne. Teoria przeplatana była bardzo intensywnymi warsztatami. Kursanci pracowali przy szesnastu bogato wyposażonych stanowiskach. Dla potrzeb szkoleniowych przygotowaliśmy aż 32 formy. Pierwszy zestaw form posłużył do testowania skurczu liniowego różnych rodzajów żywic w zależności od stopnia ich wypełnienia. Drugi zestaw form pozwolił w praktyce wykorzystać obszerne wiadomości z zakresu infuzji podciśnieniowej zaprezentowane wcześniej w sesji teoretycznej. Pomysłów gdzie umiejscowić punkt wtrysku i próżni było wiele, co przełożyło się na dużą rozpiętość czasów infuzji oraz różnorodność osiągniętych wyników - w zdecydowanej większości pozytywnych.
 
 BOD-2014-Intro-9-kopia
 
Kolejny interesujący temat dotyczył doboru uziarnienia wypełniaczy do żywicy. Obszerne omówienie zagadnienia połączone z zestawem atrakcyjnych ćwiczeń pozwoliło na zdobycie nowej wiedzy oraz weryfikację posiadanych doświadczeń. Efektem końcowym było przygotowanie optymalnego wypełnienia żywicy oraz wykonanie testu rozlewności mieszanki. 
 
BOD-2014-Intro-8-kopia
 
Dwa wykłady zostały poprowadzone przez naszych gości z ośrodków akademickich z Warszawy i Gdańska. Wykład nt. „Kompozyty wokół nas” poprowadziła prof. nzw. dr hab. inż. Anna Boczkowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Przedstawiła historię kompozytów, stan aktualny oraz kierunki rozwoju tej dziedziny inżynierii materiałowej. Drugą, równie interesującą prelekcję wygłosił prof. dr hab. inż. Jacek Chróścielewski z Wydziału Inzynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Tematem prelekcji przygotowanej wspólnie z obecnym na szkoleniu dr. Mikołajem Miśkiewiczem była „Kładka pieszo-rowerowa FOBRiDGE - badania, obliczenia, projektowanie”. Mogliśmy dowiedzieć się o nowoczesnym i innowacyjnym podejściu do projektowania konstrukcji kompozytowych, realizowanym przez konsorcjum uczelni Politechniki Gdańskie, Wojskowej Akademii Technicznej oraz  partnera przemysłowego – firmę ROMA sp. z o.o.
 
BOD-2014-Intro-7-kopia
 
Jednym z innowacyjnych produktów zaprezentowanych w teorii i praktyce były żywice bez soli kobaltu BLUE CURE produkcji DSM. Przybliżyliśmy aktualny stan prawny oraz dalsze kierunki rozwoju związane z planowanymi zmianami w legislacji UE, które w konsekwencji mogą doprowadzić do konieczności przestawienia produkcji na żywice i żelkoty w wersji "cobalt-free". Warto w tym miejscu przypomnieć, iż podczas ubiegłorocznego seminarium prezentowaliśmy żywice bezstyrenowe oraz utwardzane światłem UV do laminowania ręcznego. Mamy zatem w naszym portfolio pełen asortyment supernowoczesnych żywic dostępnych dla klientów otwartych na innowacje.
 
BOD-2014-Intro-4-kopia
 
Tegorocznym hasłem przewodnim były „Warsztaty, wykłady, inspiracje”. Mamy nadzieję, że nasi goście wrócili do pracy bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę i pomysły. Z największą przyjemnością przystąpimy do realizacji nowych, ambitnych pomysłów wspólnie z Państwem.
 
BOD-2014-Intro-3-kopia 
Dziękujemy za udział i zapraszamy na Baltazar Open Days 2016.
 
Zespół Baltazar Kompozyty
 
Więcej zdjęć z BOD2014 poniżej.
 
Autorzy zdjęć:
Paweł Błaszak
Michał Kłosin
Tomasz Zakrzewski

 

{gallery}/zakrzewski/2014_BOD/2014_BOD_Relacja{/gallery}