Aliancys wprowadza nową żywicę Neomould 2017-S-1 do produkcji form kompozytowych. Unikalna charakterystyka żywicy umożliwia wykonanie form idealnie odzwierciedlających powierzchnię i wymiary modeli. Tiksotropowy charakter żywicy pozwala na doskonałe nanoszenie na pionowe powierzchnie bez ściekania. Z tego powodu żywica doskonale nadaje się do wytwarzania grubych części za jednym razem.

Aby zapewnić opłacalną produkcję komponentów kompozytowych w małych i średnich seriach produkcyjnych (do 500-1000 części rocznie) w całej branży szeroko stosuje się formy kompozytowe. Podczas gdy projektanci mają możliwość tworzenia unikalnych kształtów, narzędzia kompozytowe umożliwiają również wytwarzanie dużych elementów, takich jak łopaty turbiny wiatrowej, łodzie i panele elewacyjne budynków. W porównaniu do form wykonanych ze stali, produkcja form kompozytowych jest szybka i wszechstronna.

Aliancys wprowadza teraz unikalną żywicę Neomould® 2017-S-1, wyznaczającą nowe standardy w produkcji form kompozytowych i przynoszącą wiele korzyści. Zerowy skurcz  żywicy Neomould® 2017-S-1 pozwala na wykonanie elementów, które doskonale odzwierciedlają powierzchnię i wymiary modeli.

                                             

Wykres odzwierciedla faktyczny pik egzotermiczny w róznych temperaturach oraz grubościach laminatu dla żywicy Neomould 2017-S-1

Ze względu na tiksotropową naturę żywicy Neomould® 2017-S-1 i wysoką lepkość przy niskich wartościach ścinania, aplikacja na powierzchniach pionowych może być wykonywana bez ściekania. Niska lepkość przy wysokich wartościach ścinania sprawia, że żywica jest łatwa do zastosowania w ręcznej i natryskowej aplikacji. Połączenie ulepszonego profilu tiksotropowego i zoptymalizowanych właściwości utwardzania sprawia, że żywica nadaje się do wytwarzania grubych elementów  (do 12 warstw szkła za jednym zamachem).
Żywica Neomould 2017-S-1 pozwala na produkcję form kompozytowych, które mogą wytrzymują temperatury do 80 ° C i zapewniają wysoką odporność na styren.

ŚWIETNE WSPARCIE

"Nasi klienci chcą tworzyć elementy kompozytowe o unikalnych kształtach, korzystając z doskonałej elastyczności projektowej, jaką oferują te materiały", komentuje Rob van de Laarschot, szef działu technicznego w Aliancys. "Oznacza to dla nich, że kształt i jakość powierzchni formy muszą być idealnie dopasowane do oryginalnej wtyczki. Aliancys może opierać się na wieloletnim doświadczeniu w pracy z kompozytowymi materiałami narzędziowymi, pomagając naszym klientom w produkcji doskonałego narzędzia, które można wykorzystać do produkcji wysokiej jakości części w dużych ilościach. "

Jeśli są Państwo zainteresowani nową technologią budowy form za pomocą żywic Neomould  to prosimy o kontakt z naszymi konsultantami technicznymi.

 

Sebastian Kosicki

Konsultant Techniczny
Menadżer Produktu z grup Kleje, Rozdzielacze

Biuro w Gorzowie Wlkp.
kom. 605 041 771
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

kosicki s 120

Ultra-wytrzymałe formy : narzędzia dla Ciebie !

Osiągnięcia w konstrukcji żelkotów i żywic narzędziowych doprowadziły do stworzenia przez DSM Composite Resins i BUEFA Gelcoat Plus, systemu narzędziowego Rapid Tooling System. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe stało się wytwarzanie ultra-wytrzymałych, o wysokim połysku i doskonałej kosmetyce narzędzi do produkcji laminatów, bez czasochłonnych i kosztownych operacji wykańczających, w czasie zdecydowanie krótszym od dotychczasowych standardów.

Prezentowany w niniejszym artykule Rapid Tooling System zbudowany jest na żelkotach winyloestrowych, żywicach barierowych winyloestrowych i specjalnej, szybkiej, żywicy zero-skurczowej o niskiej zawartości styrenu. Rapid Tooling System umożliwia budowanie ultra-wytrzymałych, o lustrzanej powierzchni form, w jeden dzień w przeciwieństwie do potrzebnego dotąd tygodnia, lub więcej, czasu.

WYKONANIE FORMY PRZY UŻYCIU „DSM RAPID TOOLING SYSTEM” KROK PO KROKU

Sposób wykonania formy decyduje o walorach użytkowych produktów z niej odformowanych. Jakość formy a zwłaszcza jej powierzchni zależy w znacznym stopniu od stanu modelu. Stopień połysku jak i nierówności modelu są przenoszone na formę. Stanowi to powód dla którego należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd powierzchni budowanego modelu. Przy doborze materiałów stosowanych przy budowie należy zwrócić uwagę aby HDT(heat distortion temperature) materiałów wynosiło co najmniej 80°C. Na model należy nałożyć wosk rozdzielający BF-800 w 5-7 warstwach, każdą z nich po przeschnięciu dokładnie polerując. Przy stosowaniu żelkotu narzędziowego w wersji natryskowej należy zastosować takie rozdzielacze, które nie będą powodowały oczkowania żelkotu w cienkich warstwach.

roundup

Perfect Plug® – system do wykończania powierzchni modeli.

plug coloursBaltazar Kompozyty należący do grupy Euroresins - czołowego dostawcy rozwiązań dla branży kompozytów ma zaszczyt przedstawić PerfectPlug® – kompletny system do przygotowania modelu, zapewniający bardzo wysoką końcową jakość powierzchni.

Wykonanie dobrej jakości modelu oraz formy ma bezpośredni wpływ na jakość produkowanych później elementów. Jednakże do tej pory na rynku nie było gotowego, kompleksowego rozwiązania dającego szerokie możliwości przygotowania właściwej powierzchni modelu z którego następnie wykonana ma zostać forma. Wszyscy wiemy, że niedostatecznie gładka i matowa powierzchnia modelu będzie miała swoje odzwierciedlenie na wytworzonej formie, która wymagała będzie wielu godzin szlifowania i polerowania w celu uzyskania właściwego połysku. Z tego powodu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przygotowanie powierzchni modelu w jak najwyższej jakości, dzięki czemu powierzchnia wykonanej formy będzie wymagała jedynie kosmetycznych zabiegów. Ma to ogromne znaczenie również w sytuacji gdy model użyty zostanie nie tylko do jednokrotnego wyprodukowania formy. Raz poświęcony czas na wyprowadzenie właściwej jakości powierzchni modelu da nam oszczędności w braku konieczności szlifowania i polerowania każdej kolejnej formy.