Powtarzając sukces z ubiegłego roku, BÜFA Composite Systems ponownie zdobyła nagrodę AVK Innovation Award w kategorii „Innowacyjne produkty/komponenty lub aplikacja”. Podczas targów Composite Europe, które odbyły się 10 września 2019 r. w niemieckim Stuttgarcie, BÜFA odebrała nagrodę za swój unikalny, nowoopracowany system żywic.

BÜFA®-Resin VE RTM 6520 Class A przewyższa inne systemy dostępne obecnie na rynku pod względem trwałości oraz zdolności do tworzenia nieskazitelnych powierzchni na elementach z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym (GRP). Innowacyjny system żywic wielokrotnie zmniejsza pofalowanie powierzchni. Oznacza to, że ślady na elementach widoczne wcześniej gołym okiem, takie jak metalowe wstawki, perforacje, kanały przepływowe lub odbicia materiałów przekładkowych, nie są już widoczne. Co więcej, system ten ma nie tylko wyjątkowe właściwości mechaniczne i doskonałą przyczepność do łączenia z innymi substratami, ale także wykazuje bardzo niski skurcz w stosunku do wersji poprzedniej (2%): system ma skurcz utwardzania na poziomie 0,04%, co skutkuje wyjątkowo gładką powierzchnią. Innym pozytywnym efektem tak niskiego skurczu jest znaczne zmniejszenie poziomu naprężeń wewnętrznych, charakterystycznych dla wyrobów GRP. Te wyjątkowe właściwości osiągnięte zostały dzięki zastosowaniu specjalnych dodatków, obniżających skurcz w połączeniu z żywicą epoksydową VE bisfenol A.

W porównaniu z innymi podobnymi produktami dostępnymi na rynku, BÜFA®-Resin VE RTM 6520 Class A daje dodatkowe korzyści, jeśli chodzi o powtarzalność: specjalna żywica jest wtryskiwana podawana próżniową do zamkniętej formy, zawierającej warstwy maty szklanej, krótko po utwardzeniu żelkotu. Ze względu na niską lepkość, BÜFA®-Resin VE RTM 6520 Class A idealnie nadaje się do zastosowania w technologii RTM. Proces produkcji w zamkniętej formie nie tylko chroni ludzkie zdrowie i środowisko, ale także zapewnia wyższą jakość komponentów i krótszy czas cyklu produkcyjnego, przy jednoczesnym ograniczeniu powstawania defektów produkcyjnych i odpadów.

Oprócz oszczędności czasu, BÜFA®-Resin VE RTM 6520 Class A ma jeszcze jedną zaletę: użycie specjalnej żywicy nie wymaga stosowania warstwa barierowych (barier, welonów) dla uzyskania doskonałej jakości powierzchni. W rezultacie istnieje możliwość zmniejszenia emisji styrenu o 50%, a czasu produkcji o 25% przy jednoczesnej redukcji ilości potrzebnych materiałów i generowanych odpadów.

Właściwości mechaniczne, wydajny i przyjazny dla środowiska proces produkcji oraz wysoka jakość powierzchni wytwarzanych przy użyciu BÜFA®-Resin VE RTM 6520 Class A – właśnie te cechy zadecydowały o przyznaniu nagrody dla BÜFA Composite Systems.

composites europe 2019 dsc4437 pa01 1

Źródło: materiały prasowe BÜFA Composite Systems