bod2013

W środę, 16 października, zakończyło się seminarium techniczne Baltazar Open Days 2013 organizowane przez zespół Baltazar Kompozyty. Było to trzecie i jednocześnie największe z dotychczas zorganizowanych przez nas seminariów z serii Open Days.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Afrodyta Spa & Business w Radziejowicach (część teoretyczna) oraz w wydzielonej strefie warsztatowej naszego magazynu centralnego firmy EkoNip (część praktyczna).

Hasło przewodnie trzeciego BOD  to  „Composite Innovation Training”.  Chcieliśmy, aby było to wydarzenie ciekawe, innowacyjne i inspirujące. Zależało nam bardzo, aby część merytoryczna i forma przeprowadzenia były atrakcyjne i innowacyjne. Jesteśmy przekonani, że ilość prezentowanych zagadnień, rodzaj i poziom dyskusji podczas szkolenia oraz niezwykłe zainteresowanie prezentowanymi rozwiązaniami przełoży się na inne/bardziej nowoczesne spojrzenie na technologie kompozytowe obecne w naszej codziennej pracy.

 

2013 bod 250 grupa

Naszymi gośćmi byli przede wszystkim krajowi przetwórcy poliestrów z różnych branż oraz goście zagraniczni występujący w roli ekspertów. To zacne grono uzupełniały osoby ze środowisk akademickich.

Bardzo bogaty program spotkania przeplatał prezentacje z warsztatami,  podczas których nasi goście mogli samodzielnie sprawdzić i ocenić prezentowane technologie/rozwiązania/produkty. Część praktyczna została zorganizowana w taki sposób, aby każdy z uczestników, a było ich około 80, mógł własnoręcznie zmierzyć się z prezentowanymi nowinkami technologiami przy jednym z 12stu przygotowanych stanowisk do ćwiczeń.

Poranna sesja szkoleniowa obejmowała następujące zagadnienia:

Temat Zawartość
Utwardzanie światłem Prezentacja dotycząca możliwościach technicznych i zastosowaniach dla poliestrów utwardzanych na UV
Żelkoty BÜFA Prezentacja oferty z uwzględnieniem nowych/innowacyjnych produktów
United Initiators Prezentacja dotycząca utwardzania poliestrów z uwzględnieniem możliwości sterowania procesem za pomocą różnych nadtlenków
PRO-VAC Przedstawienie oferty materiałów do technologii próżniowych
BÜFA E-Heat Prezentacja systemu do budowy termoaktywnych struktur kompozytowych
Żywice bezstyrenowe Atlac Premium Pierwsza prezentacja na rynku polskim żywic o zerowej zawartości styrenu
Akcesoria Nowa oferta i katalog akcespriów Baltazar Kompozyty Wiosna 2014
2013 bod 250 zdjecie rafal Po intensywnej części wykładowej zakończonej prezentacją firmy Ekonip i szkoleniem BHP dotyczącym zasad poruszania się po magazynie i wydzielonej z magazynu strefie warsztatowej, wszyscy uczestnicy skierowali się do magazynu, w którym przechowywane są nasze materiały. Podczas około 90 minutowego „Tour de EkoNip” każdy miał możliwość z bliska przyjrzeć się pracy magazynu, realizacji zleceń , przygotowywaniu wysyłek itp. Ostatnim punktem prezentacji logistycznej strony naszej działaności była możliwość obejrzenia mieszalni żelkotów i wzięcia udziału w wyprodukowaniu hoboka żelkotu z mieszalnika.
2013 bod 250 im Część praktyczna pierwszego dnia szkolenia rozpoczęła się od wlania do dwóch płaskich naczyń labolatoryjnych acetonu, oraz ekologicznej alternatywy Rhodia Solve oraz oznaczeniu poziomu płynów w zlewkach, po czym zostawiliśmy te naczynia do swobodnego odparowania na terenie strefy warsztatowej.
2013 bod 250 sk Warsztaty z nadtlenkami United Initiators rozpoczeły się, gdy nasi goście wyposażeni w niezbedne ubrania i sprzęt ochronny mieli okazję porównać standardowy, niskojakościowy nadtlenek MEKP z produktami firmy UI. Po wlaniu ksylenu do dwóch zlewek i wymieszaniu z dwoma rodzajami nadtlenku okazało się że zawartość jednej ze zlewek zmętniała – co oznacza dużą zawartość wody, czyli niskiej jakości nadtlenek (na szczęście nie był to nasz produkt), natomiast zlewka z nadtlenkiem z UI pozostała krystalicznie czysta, co oznacza z kolei bardzo niską zawartość wody.

Kolejnym doświadczeniem była możliwość porównania gazowania żywicy vinyloestrowej z dodatkiem zwykłego MEKP oraz obserwacja tego samego zjawiska przy zastosowaniu nadtlenku Curox M103-> efektem tego był całkowity brak gazowania żywicy VE przy zastosowaniu dedykowanego utwardzacza, czego nie można powiedzieć w przypadku pierwszego doświadczenia (standardowe, intensywne gazowanie).

Sesję praktyczną dotyczącą nadtlenków United Initiators zakończyło zalaminowanie próbek laminatu na jednym rodzaju żywicy ortoftalowej (Palatal U 541-TV-03), lecz z użyciem różnych nadtlenków (A300, M303, M103). Próbki były po tym monitorowane pod kątem egzotermii oraz przyrostu twardości Barcola.

2013 bod 250 magazynNastępnym punktem agendy sesji warsztatowej było wykorzystanie pasty przewodzącej BÜFA E-Heat do wykonania podgrzewanego elementu. Nasi „praktykanci” mieli za zadanie nałożyć równą warstwę pasty na wcześniej przygotowany model małego basenu (o wymiarach 100 x 30cm). Instalacja elektryczna (miedziane elektrody) zostały przez nas zamontowane w dniu poprzednim aby ta część warsztatów przebiegła szybko i sprawnie. Zaraz po aplikacji pasty, jeszcze przed rozpoczęciem procesu żelowania oporność pomiędzy elektrodami oscylowała około 8kΩ, podczas gdy po zżelowaniu i całonocnym utwardzaniu w temperaturze pokojowej wartość ta spadła do 3Ω, czyli opór zmniejszył się około 2 670 razy......

Ostatnim punktem pierwszodniowej części warsztatowej było zaprezentowanie po raz pierwszy w Polsce utwardzania żywicy poliestrowej do laminowania ręcznego przy pomocy promieni UV. Dzięki uprzejmości i wsparciu Pana Rafała Mikke z firmy Delta Mikke, który udostępnił nam komorę do utwardzania UV, uczestnicy warsztatów mieli okazję własnoręcznie utwardzić laminaty przy pomocy promieniowania elektromagnetycznego o długości fali pomiędzy 365-420nm. Po raz pierwszy zetknęli się też z żywicą bezstyrenową (Atlac Premium 200). Okazało się, że laminat złożony z jednej warstwy maty 450 i jednej warstwy tkaniny 600, po 8 minutach ekspozycji na promieniowanie UV ma twardość 50°B!!! Próbka z jednej warstwy maty 450 po 5 minutach doszła do twardości 30°B..... Była jeszcze próba utwardzania próbki laminatu do połowy zasłoniętej ciemną folią, pod którą nie bacząc na ekspozycję, w komorze żywica się nie usieciowała. Okazało się również, że laminat wykonany na styropianie nie rozpuszcza polistyrenu, więc od razu pojawiło się kilka pomysłów na zastosowanie żywicy Atlac Premium 200 przy budowie modeli na rdzeniach styropianowych.

Bardzo intensywny pierwszy dzień, pomimo przełożenia dwóch punktów z agendy na dzień kolejny zakończył się około godziny osiemnastej.

O godzinie dwudziestej wszyscy uczestnicy spotkali się z organizatorami na kolacji, po której można było skorzystać z różnych atrakcji w strefie SPA (basen, sauna, jacuzzi) lub zagrać w  kręgle, bilard, piłkarzyki, ale przede wszystkim porozmawiać w miłej atmosferze klubu UTOPIA w hotelu Afrodyta Spa & Business.

Dzień drugi szkolenia zaczął się o godzinie 1000 , (dla organizatorów niestety trochę wcześniej ;) , szczególnie uwzględniając dosyć długi wieczór kończący dzień poprzedni).

Poranna sesja skupiała się na takich zagadnieniach:

Temat

Zawartość

MaszynyBÜFAtec

Przedstawienie oferty  urządzeń do przetwarzania poliestrów BÜFAtec

Systemy niepalne

Prezentacja systemów uniepalnionych i rozwiązań dla rożnych norm uniepalnienia i różnych branż

Nowe produkty w ofercie BK

Epoxydy BASF, Dipex, Rhodia Solve

Rozdzielacze Chemtrend

Nowoczesne środki rozdzielcze do każdej technologii przetwarzania poliestrów

 

Po tym podsumowaliśmy wyniki z ćwiczenia z pastą przewodzącą BÜFA E-Heat (792-3363): dno elementów wykonanych na warsztatach rozgrzewało się do 50-70°C, w jednym z basenów do którego nalaliśmy wodę (15 litrów) udało się ją podgrzać z 25°C do 34°C w ciągu około 30 minut.

Następnie przyszedł czas na wnioski z prób z różnymi rodzajami utwardzaczy i ich wpływem na rozwój egzotermii na podstawie danych zbieranych w dniu poprzednim w kubkach ze 100g czystej żywicy i w płaskim laminacie. Sprawdziliśmy również jak rodzaj nadtlenku wpływał na przyrost twardości Barcola wylaminowanych próbek.

Po tej części przyszla pora na drugą sesję praktyczną podczas BOD 2013. Po sprawnym przemieszczeniu się do strefy warsztatowej okazało się, że z pozostawionego w dniu poprzednim naczynia z acetonemwyparowało 50% acetonu, podczas gdy poziom Rhodia Solve nie obniżył się nawet o milimetr (10 000 x mniejsze parowanie). Mogliśmy również obejrzeć kilka maszyn BUFAtec oraz zobaczyć jak działa maszyna do aplikacji pasty klejącej Gamma 4 BPU.

2013 bod 250 kaitOstatnią częścią warsztatów było spotkanie z żywicą bezstyrenową, przeznaczoną do laminowania ręcznego (Atlac Premium 100). Wszyscy mieli okazję się przekonać, iż to rozwiązanie „pachnie” mniej intensywnie niż standardowa farba akrylowa do malowania sufitów. Każdy z gości mógł popracować z tym nowoczesnym rozwiązaniem, sprawdzić jak żywica przesyca różne zbrojenia szklane, oraz jak się utwardza. Przed zakończeniem tej podróży w przyszłość branży kompozytowej każdy z uczestników warsztatów dostał niepowtarzalną możliwość porównania bezstyrenowej żywicy Atlac Premium 100 ze standardowym rozwiązaniem – żywica styrenową – z którą jeszcze przez jakis czas będziemy mieli styczność na codzień.

Spotkanie zakończyło się obiadem, przed którym uczestnicy wypełnili ankiety, wręczono im okolicznościowe koszulki, rozlosowano kilka drobnych upominków....

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zaangażowanie. Do zobaczenia na naszym kolejnym szkoleniu, które będzie....wkrótce.

Pawel Tryzna

Konsultant techniczny
Koordynator do spraw wdrożeń
Biuro w Giżycku
kom. 691 999 599
fax 58 691 01 85
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2010_tryzna_200x170

 

Zapraszamy również do lektury artykułów związanych z tematyką poruszaną podczas Baltazar Open Days 2013:

Innowacyjny system do budowy termoaktywnych struktur kompozytowych

Atlac Premium 200, żywica bezstyrenowa, utwardzana UV

Żywice bezstyrenowe Atlac Premium - specjalne wyróżnienie na Kompozyt Expo Kraków 2012

Aplikator pasty klejącej BÜFAtec BPU Gamma4

United Initiators rozszerza ofertę utwardzaczy Curox

Chem-Trend dostępny w naszej ofercie!

Technologia worka próżniowego (vacuum bagging) cz.1

Technologia worka próżniowego (vacuum bagging) cz.2

Przetwarzanie żelkotów firmy BÜFA

Innowacyjny system niepalny LEO (LEO Rail System)

System niepalny dla branży transportowej

Systemy uniepalnione. Teoria, kierunki rozwoju.

Żywica uniepalniona do RTM oraz infuzji

Firestop Open Days 2008

Marine Open Days 2007

 

Polecamy również nasze filmy: 

 Buefatec Gamma4 w akcji, MINDAK Produkcja Łodzi, Listopad 2011

Rhodia Solve IRIS
Drug dealer from Ilford waves knife on the street in police surveillance picture A drug dealer was caught on camera waving a knife in a street during a police surveillance operation which helped jail him for nearly six years. Damian George, 20, from Ilford, Essex, was one of seven jailed following a police plain clothes operation targeting heroin and crack cocaine dealers in Brighton, East Sussex. He had acted as the right hand man to gang ringleader Remy Douieb, 22, from Hassocks, West Sussex, and oversaw resupplies to the drug 'runners'. Drug dealer Damian George, 20, (pictured) was caught on camera waving a knife in a street during a police surveillance operation which helped jail him for nearly six years George, from Ilford, Essex, was one of seven jailed following a police plain clothes operation targeting heroin and crack cocaine dealers in Brighton, East Sussex pre bonded hairBut he was caught on an undercover camera waving the blade, and when he was arrested was carrying a black imitation hand gun. George was jailed at Lewes Crown Court for five years and eight months, while Douieb was sentenced to six years behind bars after the court was told he would hold 'deal' phones and direct runners to users to supply drugs. The thug had already served time after a robbery in Reading, when he attacked a seven-month pregnant woman, who had complained to him about selling drugs outside her mother's house. George was caught on an undercover camera waving the blade, and when he was arrested was carrying a black imitation hand gun Judge Shani Barnes said: 'During the attack you told that woman that you were a man with no morals. I sincerely hope you find some during this sentence.'

Both George and Douieb were part of a drug dealing network known locally as 'Ricky', which was targeted by police as part of Operation Cooden. Police said the gang, jailed for a total of 23 years, had been responsible for two heroin related deaths. Inquests found that both Dennis Walsh, 48, and Madeline Stokes, 20, died of drug overdoses. Geoffrey Momoh, 24, of Harlow, Essex, was sentenced to three and a half years, Dean Temple, 38, of Brighton, was sentenced to 28 months and Sam Povall, 31, of no fixed address, was sentenced to 27 months. Scott Collins, 37, from Brighton was regarded by police as a runner for the group and was sentenced to four years. The seventh gang member, Charlie Magrino, who is now 18 but was 17 at the time of the offending, of Haringey, north London, was sentenced to two years suspended for two years. remy hair extensionsAddressing the seven, on Friday, June 24, Judge Barnes said: 'I cannot sentence you for the deaths of those poor people but I will name them and they will not be forgotten. 'You were all heavily involved in this prolific, callous and brazen drug dealing which is not low level. 'You plied your filthy trade in front of children and families playing on the beach amongst other areas. I would not be doing my duty to the community if I did not pass severe custodial sentences.' All of the other 43 people arrested as part of Operation Cooden pleaded guilty to offences including possession with intent to supply Class A and other conspiracies related to drugs supply. Detective Sergeant Julian Deans, who was the Deputy Senior Investigating Officer, said: 'It takes hours and hours of painstaking work behind the scenes in the shadows to build a case of this nature. Remy Douieb (left) , 22, was the ringleader of the drug dealing network known locally as 'Ricky', and was jailed for six years, Dean Temple, 38,  (right) of Brighton, was sentenced to 28 months Sam Povall, 31, (left) of no fixed address, was sentenced to 27 months. Scott Collins, 37, (right) from Brighton was regarded by police as a runner for the group and was sentenced to four years 'I am pleased to have been able to rid the city of this group. 'The likes of Douieb and George thought that they could just bring their knives and guns to protect their heroin business into this city and this was met head on by our team. 'My thoughts also go out to every family that is affected by heroin. I have both the fortune and misfortune to witness both sides of the trade. 'I live a surreal life at times, where I witness drug dealers peddling their death on the streets of Brighton and then end up investigating the end product of that trade by investigating every heroin death.'

Chris Rock's 33-year-old girlfriend Megalyn Echikunwoke flashed a diamond ring on her wedding finger on Saturday evening while at the Apollo in the Hamptons 2016 party in New York City. The timing is interesting as the next day the comedian finalized his divorce from wife of 20 years, Malaak Compton-Rock. The ring - a yellow gold double band with a small diamond - could be an engagement ring. As PageSix revealed on Thursday, a friend shared a clear image of the ring and added it was time to celebrate 'new beginnings,' strongly suggesting the standup could be on his way to another marriage. Bling it on! Chris Rock's girlfriend Megalyn Echikunwoke flashed diamond ring on wedding finger on Sunday the night before his divorce was finalized from wife of 10 years Malaak 'Last night we celebrated new beginnings . . . #lovewins,' the unidentified friend wrote in the caption. The site pointed out Echikunwoke seemed to take a dig at Malaak when she replied 'Bye, Felicia,' which is a catchphrase that pretty much translates to 'don't let the door hit you on the way out,' only not as polite. A friend added crying-laughter emojis.perruques cheveux naturels They look good together: The standup and Echikunwoke at the Governor's Ball at the 88th Academy Awards back in February; she does not appear to have the ring on here The post was then taken down. The beauty glowed as she held onto Rock, who was also in great spirits. She had on a lovely floral-print dress with spaghetti straps and her hair was worn down over her bare shoulders.

A source told PageSix, 'she always wears that ring,' which appears to be true as she has had it on several times in the past six months. They have been dating for one year and she lives at his New Jersey home. The last one: Rock and Malaak back in 2014; they have two daughters together and have raised an adopted daughter as well His rep then said Chris was '100 percent' not engaged. On Monday Chris and Malaak both appeared in a New Jersey courtroom to finalise the split, reported TMZ. The 51-year-old comic actor and his wife - who have been separated since 2014 -have two daughters Lola Simone, 14 and  Zahra Savanna, 12. Chris and Malaak Compton-Rock also appear to have been raising eight-year-old Ntombi, who first came to live with them from South Africa when she was six months old, according to the website, although details are unclear. In divorce papers, Malaak listed Ntombi-futhi Samantha as a dependent along with the Rocks’ two biological daughters. The kids: Chris with Malaak and children Lola, Zahra Savanna and Ntombi at the Madagascar 3: Europe's Most Wanted premiere in NYC in 2012 She stated that in addition to their two children, there is a child 'who has resided with the parties since before her first birthday.' But rather mysteriously, a spokesman for Chris told TMZ he does not have an adopted child.perruques cheveux TMZ previously reported that back in 2008, the family took in Ntombi who remained in their house and was subsequently enrolled in a local school. She mingles with the big guns: Chris and Megalyn with Harvey Weinstein at the Apollo party The site added that the girl's parents were thought to be unemployed and from South Africa, although it is not known why she was living with the Rock family. They add that when Chris and Malaak began divorce proceedings, Chris maintained contact with his two biological daughters. However their divorce case is sealed so it is not known what settlement was reached. Meanwhile, Chris began dating actress Megalyn earlier this year. Megalyn, who has had recurring roles in 24, ER, CSI Miami, The 4400, 90210 and Damien, was most recently featured as the animal-powered Vixen in the TV series Arrow.

Madonna surprised fans with an unexpected appearance at a 25th anniversary screening of her documentary Truth Or Dare on Wednesday. The superstar showed up at the event held at the Museum of Modern Art in Manhattan to the delight of the 400 or so in the audience. The 58-year-old pop culture icon shared a couple of photos on her Instagram showing her standing between two on-screen images of herself from her Blond Ambition tour of 1990. 'Surreal moment!' she wrote alongside the picture.lace front wigs Scroll down for video 'Surreal moment!' Madonna surprised fans at a 25th anniversary screening of documentary Truth Or Dare and posed next to images of herself from the 1990 Blond Ambition Tour

Madonna: Truth Or Dare was first released in May 1991 and followed the Material Girl on tour and showed her behind-the-scenes with then-boyfriend Warren Beatty, praying with her backup dancers and facing arrest for public indecency at her concert in Toronto, Canada. 'So many freedoms we take for granted that we did not have then. Thank you Alek Keshishian. We changed history with this film.!' Madonna wrote. Keshishian directed the film that was shot in black and white. Who's that girl? The pop icon, who just turned 58, delighted the 400 or so fans gathered to watch the film at the museum Of Modern Art in Manhattan on Wednesday Demure: Madonna wore an off-he-shoulder red dress with white floral detailing and cinched at the waist with a black band for her surprise appearance Sharing 'a kiki': She was accompanied by her daughter Lourdes 'Lola' Leon, 19 In a second photo shared via her Instagram, she's seen sharing 'a kiki' with daughter Lourdes Leon or Lola as she calls her. Madonna wore a red off-the-shoulder dress with a flounce neckline and black spaghetti straps.cosplay wigs The frock features white floral detailing, half-sleeves and was cinched under the bust with a black band. She added a matching black and white floral patterned purse and wore her signature blonde hair styled in loose waves to her shoulders. Madonna had just returned from a birthday trip to Cuba with Lola, 19, and adopted children, 10-year-olds David and Mercy. Truth Or Dare AKA In Bed With Madonna showed behind-the-scenes footage of the singer including candid moments with then-boyfriend Warren Beatty and prayer circles with her dancers Getaway: Madonna recently celebrated her 58th birthday with a trip to Cuba accompanied by daughter Lola, 19, and her adopted children David and Mercy, both 10