Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że włókno szklane traci swoje właściwości wraz z upływem czasu. Dodatkowo, kilka zewnętrznych czynników, takich jak wilgoć i temperatura, znacznie przyspieszają ten proces. Dlatego tak ważne jest właściwe przechowywanie oraz transport włókna szklanego.
Jak sprawdzić czy nasze włókno zachowało odpowiednie właściwości?
W celu upewnienia się czy wybrane przez nas zbrojenie spełnia stawiane przez projektanta wymagania co do wytrzymałości elementu należy przeprowadzić testy laboratoryjne. Wilgotność możemy zbadać poprzez ważenie i podgrzewanie naszego produktu w celu odparowania zawartej w nim wody. Porównanie wagi produktu przed i po odparowaniu, dostarczy nam informacji na temat ilości wody w naszej próbce. Informacje na temat zawartości wody w danym włóknie szklanym znajdziemy w karcie technicznej produktu. Nie powinna być ona większa niż 0.2% dla większości produktów.
Aby sprawdzić parametry mechaniczne naszego zbrojenia, należy wykonać próbki laminatu i poddać je próbom niszczącym. W zależności od przeznaczenia naszego elementu, może to być test na ściskanie, rozciąganie lub skręcanie.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem starzenia się włókien szklanych, może być seria preparatów firmy BYK, które w połączeniu z żywicami poliestrowymi, winyloestrowymi, epoksydowymi czy akrylowymi przywracają pierwotne właściwości włókien lub dodatkowo je wzmacniają (w przypadku nowego włókna).
Poniższy wykres przedstawia utratę właściwości mechanicznych włókien szklanych, które były wystawione na temperaturę 40 stopni Celsjusza przez okres jednego tygodnia.
Jest to utrata wartości aż o 30%.
Wzrost rynku kompozytów a w szczególności powstawanie coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji kompozytowych spowodował, dynamiczny rozwój i spopularyzowanie wielu typów zaawansowanych zbrojeń szkalnych(min. tkaniny plecione, matotkaniny, tkaniny szyte(multiaksiale)) oraz zbrojeń hybrydowych. Rozwój tego segmentu produktów przyczynił się do obniżenia kosztów zakupu oraz spowodował, że stały się one coraz bardziej dostępne i stosowane na szerszą skalę.
Pragniemy zaprezentować Państwu nowy produkt z naszej oferty zbrojeń szklanych - Roving do natrysku ER13-2400-170. Niniejszy artykuł powstał dzięki wielu testom produkcyjnym przeprowadzonym wraz z naszymi klientami, które miały na celu wprowadzenie do oferty rovingu do natrysku o najlepszych parametrach w przypadku aplikacji na ściany pionowe (duże, pionowe powierzchnie np. ściany wiatrowni, koniowozy, obudowy techniczne).
Podstawowym problemem jaki powstaje podczas tego procesu jest to, że roving o nieprawidłowej charakterystyce, na którą wpływa preparacja włókien, ich sztywność i grubość powoduje, że włókna po natrysku nie trzymają się pionowej ściny formy i całe połacie przesączonego rovingu odpadają od formy. Wiąże się to z koniecznością włożenia dużego nakładu pracy na zbudowanie sztywnej struktury laminatu (wałowanie, przesycanie żywicą, układanie) co wpływa w istotny sposób na ilość zużytej żywicy i zbrojenia, czas laminowania, jakość wyrobu itp.
![]() |
![]() |
Czy warto używać zbrojeń zaawansowanych* w technologii laminowania ręcznego??
*tkaniny, matotkaniny (kombimaty), multiaxiale.
Odpowiedź na tytułowe pytanie wbrew pozorom nie jest prosta i jednoznaczna, gdyż tak naprawdę zależy od tego jaki wyrób produkujemy, z jakich materiałów i na jakich jego parametrach nam zależy.