METODY APLIKACJI ŻELKOTÓW

natrysk2aPrzy aplikacji żelkotu najlepsze efekty możemy osiągnąć poprzez idealnie naniesioną jego warstwę , której grubość powinna wynosić 400-600 μm, mierzone na mokro. Odpowiada to ilości 500-700 g/m². Naniesiona cieńsza warstwy żelkoty może prowadzić do niedotwardzenia się żelkotu. W takim przypadku żelkot wysycha fizycznie zamiast sieciować się w reakcji chemicznej, co w dalszym procesie laminowania może prowadzi do tworzenia się pofalowanej powierzchni żelkotu tzw. ,,skóry słonia,,.

Nałożenie zbyt grubej warstwy żelkotu czyli czystej warstwy żywicy mogą z kolei prowadzi do naprężeń w warstwie powierzchniowej, co objawia się w postaci rys lub przedwczesnego, samoistnego odformowania żelkotu. Przez aplikację zbyt grubej warstwy utrudnione jest również odpowietrzanie żelkotu. Naniesienie zbyt grubej warstwy żelkotu w jednym przebiegu może prowadzi do spływania żelkotu. Często, jako efekt takiego procesu dochodzi do zamykania się porów czy do separacji pigmentów.

Ważnym elementem podczas aplikacji jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji w głębokich formach. Opary styrenu oraz gazowe produkty sieciowania mogą mieć, bowiem negatywny wpływ na utwardzanie żelkotu. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie odpowiedniego ruchu powietrza w celu usunięcia lotnych substancji nagromadzonych nad powierzchnią żelkotu. Tutaj można sobie pomóc poprzez przechylenie form, gdy cięższe od powietrza pary styrenu wypłyną z formy w kierunku podłogi.

Żelkot - ładna strona laminatu

Żelkot jest tym co powoduje, że nasze wyrób z włókna szklanego wygląda atrakcyjnie i praktycznie. Technicznie, jest to żywica poliestrowa z dodatkiem odpowiednich wypełniaczy oraz pigmentów, która żeluje na powierzchni formy, a następnie łączy się z kolejnymi warstwami zbrojeń szklanych tworzących konstrukcję laminatu.

Żelkot wiernie odwzorowuje powierzchnie formy, nadaje naszemu produktowi żądany przez nas kolor oraz chroni zbrojenie przed działaniem elementów zewnętrznych takich jak np. woda czy promieniowanie UV. W wielu przypadkach powierzchnia, na którą został zaaplikowany żelkot, to jedyna część struktury laminatu jaką widzimy.

Przy produkcji żelkotu żywice, wypełniacze, pigmenty czy przyspieszacze są starannie dobierane i opracowywane tak, aby dążyć do nieustannej poprawy jakości powierzchni, która powoduje, że produkowane przez nas elementy będą trwałe oraz pożądane przez naszych klientów. Od tego jak będziemy obchodzili się z żelkotem, zależeć będzie dalsza akceptacja i powodzenie w sprzedaży naszego produktu przez końcowego odbiorcę.

bufa specialŻelkoty i topkoty serii Industry, obniżenie kosztów produkcji

Szanowni Państwo,

Wiele elementów budowanych w laminatach poliestrowo szklanych, nie wymaga stosowania wysoce chemoodpornych żelkotów i topkotów. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku i zapytaniom naszych klientów, o dobrej jakości materiały w niskiej cenie, BUEFA stworzyła serię Industry dla żelkotów i topkotów.

Żelkoty i topkoty serii BUEFA Industry charakteryzują się dobrymi własnościami przetwórczymi :

  • dobry „levelling” czyli rozlewanie się na powierzchni
  • dobre krycie, także w cienkich warstwach
  • szybki czas żelowania i mocne utwardzanie
  • właściwą dla wersjii natryskowej i pod pędzel tiksotropię