Skip to main content

Żelkoty ekstremalnie kryjące

Od czasu, kiedy weszły w życie dyrektywy zakazujące stosowania pigmentów na bazie metali ciężkich, producenci żelkotów borykają się z problemem prześwitywania powierzchni. Problem dotyczy szczególnie laminatów wykonanych w jasnych kolorach (żółtym, czerwonym, jasnoniebieskim, itp.), a uwidacznia się w trakcie wystawienia produktu na działanie silnego światła słonecznego. Najczęstszym niepożądanym efektem jest występowanie jaśniejszych miejsc na powierzchni produktu, zwłaszcza kiedy żelkot nanoszony jest przy pomocy pędzla. Producenci, chcąc uzyskać laminat jednolitej barwy, zmuszeni są do nanoszenia grubej warstwy żelkotu, barwienia żywicy czy stosowania topkotów. Tego rodzaju zabiegi podnoszą koszty wytworzenia, a także zwiększają wagę produktu.

Dział rozwoju firmy BÜFA pracuje nad stworzeniem żelkotu, który będzie zarówno łatwy w przetwarzaniu, odporny na czynniki atmosferyczne i mechaniczne oraz dobrze kryjący. Są już pierwsze efekty pracy: żelkoty na bazie IZO/NPG, przeznaczone dla produktów wymagających absolutnego braku transparentności (np. dachy, zjeżdżalnie wodne z efektami świetlnymi wewnątrz). Pierwsze próby u klientów wykazały, że żelkoty z nowej linii w pełni kryją już w warstwie 400 mm ! W praktyce oznacza to, że wystarczy nanieść tylko jedną warstwę żelkotu, aby uzyskać zamierzony efekt.

Co to oznacza dla przetwórcy?

  • zmniejszenie ilości zuzywanego surowca
  • poprawienie jakości wyrobu
  • obniżenie wagi laminatu
  • krótszy czas pracy
  • brak konieczności barwienia żywicy

W chwili obecnej posiadamy w ofercie żelkoty w wersji natryskowej w kolorach:

RAL 1018, RAL 5003, RAL 4001, RAL 4003

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wypróbowaniem żelkotów w powyższych kolorach, bądź potrzebne są bardzo dobrze kryjące żelkoty w innych odcieniach, proszę o kontakt z przedstawicielem handlowym pracującym w Państwa regionie.

 

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach na naszej stronie  raz w miesiącu oraz mieć wgląd do archiwum:

Dołacz do Newslettera

 

Paweł Sobczak
Przedstawiciel handlowy
Doradca technicznych

2010_sobczak_200x170